Kozmetikte sahte ürünler artıyor!

Dünya genelinde her gün kozmetik sektörü büyümeye devam ediyor. Her sene ortalama yüzde 10 büyüyen sektörde en büyük pay saç bakım ürünlerinde. Kozmetik sektörü büyürken merdiven altı üretim ve sahte ürün pazarı da büyüyor. Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Belgin Sile, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Sektörde sahte ürün oranının yüzde 29, merdiven altı üretim oranının yüzde 34 ve rastgele aktar karışım ürünlerin oranının ise yüzde 16 olduğunu açıkladı.

10 ÜRÜNDEN 1’İ TÜRKİYE MENŞELİ 

Kozmetik sektöründe ürün takip sistemleri ile kontrollerin sağlandığını aktaran Sile, dernek tarafından bilgilendirme toplantıları, sektöre yönelik eğitimler ve bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını paylaştı. Türkiye pazarındaki yüzde 10’luk büyümenin dünya pazarıyla paralel bir büyüme olduğuna dikkat çeken Sile, “Türkiye’de pazarlanan ürünlerin sadece yüzde 10’unu Türkiye menşeli ürünler oluşturuyor. Saç bakım ürünleri, sektör ürünleri içinde en büyük paya sahip. Şampuanlar saç bakım ürünlerinin yaklaşık yüzde 59’unu oluşturuyor” cümlelerini kullandı.

GENÇLER İLGİ GÖSTERİYOR

Cilt bakım ürünlerine talebin artış gösterdiğini ifade eden Belgin Sile, “Cilt bakım ürünlerine yönelik talep artıyor. Özellikle genç tüketiciler cilt bakım ürünlerine giderek daha fazla ilgi gösteriyor ve sağlıklı cilt bakım rutinlerini erkenden oluşturmayı hedefliyorlar” siyerek sözlerini sonlandırdı.

KAYNAK: AKŞAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir